Правові потреби

   

Карта робочих місць адвокатів  

   

Корисні посилання  

Офіційне інтернет-представництво Президента України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
Міністерство юстиції України
koord c
   

На сайті 87 гостей та відсутні користувачі

   

Як перевірити своє право на БВПД малозабезпеченим та інвалідам: робимо розрахунки

Деталі

20.07.2015 assessmentПереважна більшість людей, які звертаються до місцевих центрів з надання БВПД, підпадають під дію п.1 ч.1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Мова йде про малозабезпечених та інвалідів. Це та категорія осіб, яка повинна підтвердити своє право на безоплатну вторинну правову допомогу відповідними довідками про доходи.

Нижче подаємо механізм розрахунків, відповідно до яких фахівці місцевих центрів визначають, чи має право клієнт на отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Користуючись ним, особа також самостійно може визначити, що підпадає вона під дію п.1 ч.1 статті 14 вищеназваного Закону.

ДЛЯ МАЛОЗАБЕЗПЕЧЕНИХ ОСІБ

Нагадаємо: п.1 ч.1 статті 14 вищеназваного Закону визначає, що право на БВПД мають:

особи, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення .

Щоб підтвердити статус малозабезпеченої особи, клієнт, окрім паспорта та ідентифікаційного коду, має подати відповідну довідку із органу соціального захисту населення. У ній зазначено, отримує чи ні особа соціальну допомогу як малозабезпечена та розмір такої допомоги. Саме наявність цієї довідки підтверджує, що особа є суб’єктом права на БВПД.

Що робити, коли такої довідки немає?

У разі відсутності зазначеної довідки особа подає:

б) довідку про доходи за останні 6 місяців;

в) якщо особа зареєстрована як безробітна – то довідку про перебування на обліку в центрі зайнятості та проведені виплати;

в) якщо клієнт є самозайнятою особою або фізичною особою-підприємцем – то потрібна довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку). Таку довідку можна взяти у «податковій» (центрі обслуговування платників Державної фіскальної служби).

У такому випадку фахівці місцевого центру самостійно обчислюють середньомісячний сукупний дохід особи за наступним механізмом.

Розраховують суму прожиткового мінімуму (Р мін) особи, яка звернулася про надання правової допомоги. Ця сума вираховується відповідно до прожиткового мінімуму для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, затверджених у Законі «Про Державний бюджет».

Формула розрахунку наступна:

Р мін = М1(М2)х2

М 1 – встановлена сума прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

М 2 – встановлена сума прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Для обчислення беруться розміри прожиткових мінімумів для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, затверджених у Законі «Про Державний бюджет», на дату звернення особи. Відповідно до ст.7 Закону прожитковий мінімум у 2017 році встановлений у таких розмірах:

працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.

Розраховують середньомісячний сукупний дохід особи (Р дох). Він розраховується шляхом ділення суми

сукупного доходу особи вказаного у відповідних підтверджуючих документах, на 6 місяців:

Р дох = R / 6, де:

R – сума сукупного доходу особи відповідно до поданих підтверджуючих документів за останні 6 місяців.

Перевіряють, чи належить клієнт до категорії малозабезпечених і чи має він право скористатися БВПД.

Особа, яка звернулася за отриманням правової допомоги, має на неї право у разі, якщо середньомісячний сукупний дохід такої особи є нижчим від суми двох прожиткового мінімумів особи  (Р дох < Р мін ).

ПРИКЛАД РОЗРАХУНКУ

Розраховуємо Р дох - середньомісячний сукупний дохід особи, яка звернулася про надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Місячний дохід працездатної особи, яка звернулась до центру складає 3400 грн.

Розраховуємо Р мін – прожитковий мінімум працездатної особи, яка звернулася про надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Р мін = 2х1600 = 3200

Р дох. 3400 > Р мін 3200

Із зазначеного прикладу випливає, що особа, яка звернулася за отриманням БВПД, не є суб’єктом права на таку допомогу, оскільки середньомісячний сукупний дохід такої особи перевищує суму двох прожиткових мінімумів доходів громадян

ДЛЯ ІНВАЛІДІВ

Зазначимо: п.1 ч.1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» визначає, що право на БВПД мають інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Аби підтвердити своє право на БВПД інваліди, окрім паспорту, ідентифікаційного коду та пенсійного посвідчення (або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, або довідку медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про встановлення інвалідності) має надати до місцевого центру також:

довідку про розмір пенсії або довідка про розмір соціальної допомоги, що призначається замість пенсії.

Нагадаємо, що відповідно до ст.7 Закону про Держбюджет прожитковий мінімум у 2017 році для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.

   

Консультації

   

Повідомити про корупцію

   

Безоплатна правова допомога

   

Переселенцям

   

Всесвітній день охорони праці  

   

   

Щодо безвізового режиму  

щодо безвізового режиму

   

Проект Мінюсту 'Я маю право!'

   
   

Безоплатна правова допомога

   

Дайджест БВПД

   

Учасникам АТО

   
   
   

Інформаційний дайджест  

Дайджест БВПД

   
   
   

Графік виїзних прийомів МЦ  

Графік виїзних прийомів

   

Адвокатам  

Адвокатам

   
© 2014 Житомирський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | admin@ legalaid.gov.ua