Правові потреби

   

Архів новин  

Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
   

Карта робочих місць адвокатів  

   

Корисні посилання  

Офіційне інтернет-представництво Президента України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
Міністерство юстиції України
koord c
   

На сайті 125 гостей та відсутні користувачі

   
Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 50

Виїзд дитини за кордон без згоди та супроводу одного з батьків

Деталі

08.09.2016 - dutuna za kordonДиректор Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Тетяна Кулик надає перелік підстав та документів, які дають право на виїзд дитини за кордон без згоди та супроводу одного з батьків.


Статтею 141 сімейного кодексу України (далі – СК) встановлена рівність прав та обов'язків обох батьків стосовно їх дитини незалежно від того, перебувають батьки дитини в шлюбі чи ні. Натомість норми права, передбачені статтею 155 СК передбачають, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності і не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Статтею 141 сімейного кодексу України (далі – СК) встановлена рівність прав та обов'язків обох батьків стосовно їх дитини незалежно від того, перебувають батьки дитини в шлюбі чи ні. Натомість норми права, передбачені статтею 155 СК передбачають, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності і не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Отже, найвищою цінністю в сімейних стосунках є інтереси дитини. Ні у батька, ні у матері немає жодного переважного права відносно дитини. Усвідомлення змісту взаємовідносин матір-батько-дитина є надважливим, оскільки досить часто питання виїзду дитини за кордон є способом маніпуляції у батьків заради задоволення власних амбіцій та інтересів. При цьому жертвою цих амбіцій завжди залишається дитина.

У розумінні статті 6 СК дитиною є особа до досягнення нею повноліття. При цьому малолітньою є дитина до 14 років, а неповнолітньою – від 14 до 18 років.
При вирішенні питання виїзду дитини за межі України зупинимось на 16-літньому віці, оскільки з цього моменту дитина вправі саме самостійно виїжджати за кордон. Таким чином так зване «право заборони виїзду» діє для батьків до досягнення дитиною 16-ліття. Під цим правом мається на увазі спосіб захисту прав дитини і можливість контролю одним з батьків забезпечення інтересів дитини іншим з батьків, а також одночасний спосіб захисту батьківських прав того з батьків, хто дає згоду на виїзд дитини за кордон без його супроводу.

Наявність у батьків «права заборони виїзду» дитини за кордон є важливим і вирішальним у випадку незаконного вивозу або утримання дитини за межами України. Даний факт підлягає обов'язковому доказуванню при вирішенні судового спору про повернення дитини в Україну.

Так зване «право заборони виїзду» не визначене законодавчо, однак існування такого права передбачене Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 р. (далі – Правила).

Так, статтями 2, 3 вказаного Закону встановлено, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку здійснюється за згодою обох батьків і в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, та які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.

Виїзд дитини, яка не досягла 16-річного віку у супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з них на підставі нотаріально посвідченої згоди на виїзд, може здійснюватись:

  • на підставі нотаріально посвідченої згоди іншого з батьків із зазначенням в згоді держави і відповідного часового проміжку перебування в цій державі, якщо інший з батьків відсутній в пункті пропуску;
  • без нотаріально посвідченої згоди іншого з батьків у випадках:

а) якщо інший з батьків є іноземцем чи особою без громадянства, що підтверджується записом про батька (матір) в свідоцтві про народження дитини і який (яка) відсутній в пункті пропуску; якщо в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон особа, що не досягла 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України або відмітка про взяття на консульський облік в дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.
б) у випадку пред'явлення документів та їх нотаріально посвідчених копій:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України особі, яка не досягла 16-річного віку без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, яка видана органом РАЦС із зазначенням підстави внесення даних про батька відповідно до статті 135 СК (народження дитини матір'ю, що не перебуває у шлюбі) – під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері.

Отже, перелік підстав та документів, які дають право на виїзд дитини за кордон без згоди і супроводу одного з батьків є вичерпним.
Разом із тим, мають місце випадки, коли батьки звертаються в суд з позовами, в яких просять дозволити неодноразові виїзди дитини за межі України без згоди та супроводу другого з батьків при досягненні дитиною 16- річного віку. При цьому той з батьків, який звертається до суду, нехтує основними принципами сімейного законодавства, порушуючи при цьому право другого з батьків на участь у вихованні дитини.

Суди відмовляють в задоволенні вказаних позовів, виходячи з положень статті 141 СК, про яку йшлось вище та з посиланням на пп.1 п.4 Правил, зазначаючи, що суди мають право приймати рішення лише про разовий виїзд дитини без згоди одного з батьків, не позбавлених батьківських прав з обов'язковим визначенням термінів перебування дитини за межами України та переліком конкретних країн перебування дитини в ці строки.

При цьому Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ по справі №6-33303ск15 зазначив, що надання за рішенням суду дозволу на майбутні постійні виїзди дитини за кордон без згоди одного з батьків суперечить нормам матеріального права, які визначають рівність прав і обов'язків батьків відносно виховання дитини, чим фактично позбавляють одного з батьків можливості приймати участь у вихованні дитини.

   

Повідомити про корупцію

   

Дайджест БВПД

   

Інформаційний дайджест  

Дайджест БВПД

   

Графік виїзних прийомів МЦ  

Графік виїзних прийомів

   

   

Всеукраїнська карта правових потреб, інституцій та партнерів системи безоплатної правової допомоги  

   

Адвокатам  

Адвокатам

   
© 2014 Житомирський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua