Хто має право на обов'язкову частки у спадщині?

Деталі
Дата публікації: Вівторок, 18 червня 2019, 12:21

spДо Народицького бюро правової допомоги звернулась Василина Григорович (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань – прим. автора). Жінку цікавило, хто має право на обов’язкову частку у спадщині, незважаючи на наявність заповіту. Роз’яснення, в межах проекту «Я маю право», надали фахівці Народицького бюро правової допомоги.


Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). (ч. 1 ст. 1241 Цивільного кодексу України. Далі - ЦК).
Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
Перелік осіб, зазначених в ч.1 ст. 1241 ЦК є вичерпним.
Малолітньою є особа, яка не досягла чотирнадцяти років (ст. 31 ЦК, ст. 6 Сімейного кодексу України (далі – СК)).
Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (ст. 32 ЦК, ст. 6 СК).
Непрацездатними вважаються особи, які досягли встановленого ст. 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"пенсійного віку, або особи з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.
Спадкування обов'язкової частки є правом, а не обов'язком спадкоємця.
Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Їх адреси та контакти ви можете знайти на сайті http://zhytomyr.legalaid.gov.ua/ua/ у розділі «Місцеві центри».
Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» - на сайті pravo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).